Τρίτη 24 Απριλίου 2012

Prix du Carnaval και Grand Prix de Montfort-le-Gesnois

Πέμπτη 19 Απριλίου
Στις 16.00 το μεσημέρι ξεκινήσαμε για την πολη της Cholet,ο αγώνας που θα τρέχαμε λέγονταν Prix du Carnaval Cholet και ήταν νυχτερινό criterium 85χλμ(50 στροφές των 1,8 χλμ) και τρέχαμε 137 αθλητές. Εγώ και οι συναθλητές μου θα τρέχαμε όσο ποιο δυνατά γινόταν γιατί θα ήταν μια δυνατή προπόνηση ενόψει το κυπέλλου Γαλλίας.Η διαδρομή θύμιζε κάτι από το τρενάκι του λούνα Παρκ με πολλές κλειστές στροφές μια απότομη κατηφόρα και ένα δυναμικό ανηφορακι περίπου 250-300 μετρά κάπου στην μέση κάθε στροφής.

Ο αγώνας ξεκίνησε στις 20.00 και τελείωσε όταν πια είχε νυχτώσει λίγο πριν τις δεκα..9 άτομα ήταν ξεκολλημένα και μετά εγώ με το κύριος γκρουπ που πρέπει να είχε μείνει κάτι λιγότερο από το μισο..Εγω δεν ήμουν και στην καλύτερη δυνατή θέση στο τέλος και είχα δουλέψει αρκετά σε όλο τον αγώνα οπότε τερμάτισα 27ος .Φτάσαμε σπίτι στις12.30 περίπου, αφού ο τερματισμός του αγώνα απείχε 1,5 με 2 ώρες από το διαμέρισμα,ένα μπάνιο και λίγο γάλα και μετά κατευθείαν ύπνος!!

Κυριακή 22 Απριλίου
Στις 11.00 ήμουν στο αμάξι για τον αγώνα Grand Prix de Montfort-le-Gesnois, ο αγώνας ήταν 116χλμ (16 στροφές των 7,8χλμ) και στην λίστα εκκίνησης βρίσκονταν 197 αθλητές.. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την εκκίνηση άρχισε να βρέχει πολύ δυνατά, και λίγο πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης στροφής έγινε μια μεγάλη πτώση (περίπου 50 αθλητές έπεσαν) οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχασαν επαφή με το γκρουπ αλλά κάποιοι πρέπει να χτύπησαν σοβαρά αφού ήρθε ασθενοφόρο να τους πάρει. Μέχρι την μέση του αγώνα περίπου όλα έμοιαζαν καλά αν εξαιρέσουμε το κρύο και την βροχή που δεν είχε σταματήσει και είχε αρχίσει να με ταλαιπωρεί.Στο τέλος καταλήξαμε να είναι 3 άτομα ξεκολλημένα μετά ένα γκρουπ με περίπου 19αθλητές που ήταν περίπου 20 δευτερόλεπτα μπροστά μας τις τελευταίες 2 στροφές αλλά δεν τους πιάσαμε ποτέ.
Έτσι βγήκα24ος και έβγαλα τα πρώτα μου χρήματα από μια δεύτερη θέση στο πρώτο σπριντ ευθείας, πιστεύω ότι ήταν αρκετά καλά αφού ήταν ένας αγώνας που μόνο τις τελευταίες 2 ή 3 στροφές δεν έβρεχε, ήταν αρκετά γρήγορος 42 km/h μέση ταχύτητα και τερμάτισαν λιγότεροι από 60 αθλητές….
Το Σάββατο θα ξεκινήσουμε για έναν από τους σημαντικότερους αγώνες της φετινής χρονιάς το πρώτοCup De France ( Κύπελλο Γαλλίας ),που ξεκάνει την Κυριακή αλλά θα φύγουμε από το διαμέρισμα νωρίς το πρωί του Σαββάτου γιατί απέχει περίπου400 km…